
Matičarska komisija je predložila da se izaberu sljedeći nastavnici:
Zgrada Mašinskog fakulteta u Titovoj ulici
1972. godina
Organiziran je postdiplomski studij iz oblasti organizacijske nauke . Upisana su 24 kandidata, od kojih je 5 magistriralo.
1973. godina
Računarski sistem je počeo da se koristi u nastavne i istraživačke svrhe.
Savjet Fakulteta prihvata inicijativu da studenti Odjeljenja za mašinstvo u Banjoj Luci nastave studij i na preostale dvije godine studija.
Zavod za tehnologiju drveta se izdvaja iz organizacione strukture Fakulteta i ulazi u sastav firme ŠIPAD.
Formira se Istraživačko raketno društvo kao organizacija studenata i zaljubljenika u raketnu tehniku i astronautiku.
1975. godina
Organiziran je postdiplomski studij iz oblasti energetika, procesna tehnika i motoristika . Upisano je 47 kandidata, od kojih je 8 magistriralo.
Odjeljenje za mašinstvo iz Banje Luke izdvaja se u samostalan fakultet u sklopu Univerziteta u Banjoj Luci.
1976. godina
Odjeljenje Fakulteta u Mostaru izdvaja se iz organizacije Mašinskog fakulteta i postaje samostalan fakultet.
Organiziran je postdiplomski studij iz oblasti proizvodno mašinstvo i organizacijske nauke. Upisana su 32 kandidata, od kojih je 6 magistriralo.
1978. godina
Formiran je smjer Precizna mehanika u okviru Odsjeka za proizvodnu tehniku i organizaciju.
Organizirani su postdiplomski studiji iz oblasti energetika, procesna tehnika i motoristika; proizvodno mašinstvo i organizacijske nauke.
1979. godina
Formiran je Odsjek za namjensku proizvodnju sa dva smjera: smjer Naoružanje (usmjerenje raketna tehnika i klasično naoružanje) i smjer Precizna mehanika.
1980. godina
Organiziran je postdiplomski studij iz oblasti energetika, procesna tehnika i primijenjena mehanika.
1981. godina
Organiziran je postdiplomski studij iz oblasti energetika, procesna tehnika i motoristika.
Zavod za mehaničku procesnu tehniku mijenja naziv u Institut za procesnu tehniku, energetiku i tehniku sredine i ima status naučno-istraživačke institucije.
Fotoklub «Mašinac» proširuje svoju djelatnost i na kinooblast, te u skladu s tim mijenja naziv u Foto-kino klub «Mašinac».
1982. godina
Biblioteka Fakulteta je imala 21.507 knjiga, od čega 2.000 skripti i 7.500 udžbenika i časopisa.
1982./1983. godina
U skladu sa Zakonom o udruženom radu, Mašinski fakultet reorganiziran je kao radna organizacija sa sljedećim osnovnim organizacijama udruženog rada:
Prve tri osnovne organizacije su registrirane kao naučno-nastavne i naučno-istraživačke organizacije, a preostale dvije kao naučno-istraživačke organizacije.
Formiran je Konzorcij za izgradnju istočne zgrade Mašinskog fakulteta. Članice Konzorcija su bile UNIS, ”Energoinvest”, ŠIPAD, ”Bratstvo”, RMK, FAMOS, ”Zrak”, ”Krivaja” Zavidovići itd
1984. godina
Počinje izgradnja istočne zgrade Fakulteta.
1986. godina
Istočna zgrada Fakulteta je otvorena za upotrebu. Laboratorijski prostori u podrumu zgrade nisu bili završeni.
Organiziran je Jugoslovensko-njemački kolokvij «Low pollution and efficient combustion of low-grade coal». Organizatori su Mašinski fakultet i Akademija nauka i umjetnosti BiH.
Pokrenuta su najveća multidisciplinarna istraživanja u historiji Bosne i Hercegovine, u okviru društvenih ciljeva, koja su imala zadatak da stvore pretpostavke za brži i efikasniji transfer novih tehnologija u privredu Bosne i Hercegovine, a posebno u pravcu osposobljavanja mladih istraživača. Prve aktivnosti na ovim projektima su počele 1985. godine, ali tek 1988. godine počinju intenzivna istraživanja.
1987. godina
Društveni cilj IX, ”Široka distribucija i primjena sistema produktike u različitim oblastima (Produktika)”, usvojen je 19. 6. 1987. godine. Težište istraživanja je bilo usmjereno na osvajanje novih, vlastitih tehnologija, tehnoloških postupaka i proizvoda, implementaciju novih tehnoloških znanja u postojeće tehnologije, ravnopravno uključivanje u međunarodnu podjelu rada izvozom vlastitih tehnologija proizvoda vrhunskog kvaliteta, povezivanje raspoloživih materijalnih resursa i stvaranje kritične mase vrhunskog naučnoistraživačkog kadra te formiranje zaokruženih laboratorijskih kompleksa. Društveni cilj IX koncipiran je tako da je sadržavao 13 tematskih oblasti sa ukupno 42 naučna programa. Koordinator naučne realizacije za cijeli DC IX bio je profesor dr. Vlatko Doleček. Na istraživanjima u okviru ovog društvenog cilja učestvovalo je više naučno-istraživačkih institucija, među kojima i Mašinski fakultet Sarajevo.
Društveni cilj VII bio je usmjeren na izučavanje korištenja multifunkcionalnih vrijednosti šumskih ekosistema i čuvanje njihove stabilnosti, povećanje proizvodnje drveta i drugih proizvoda šume i realizaciju njihove prerade, na preradu vlastitih sredstava rada i razvoj domaćih tehnologija. Projekat DC VII je pokrenut 16. 7. 1987. godine. Mašinski fakultet Sarajevo je bio nosilac istraživanja tematske oblasti TO5. U sklopu ovog DC VII, objavljeno je 39 naučnih radova, urađeno 9 magistarskih radova i 2 doktorata. Pet istraživača sa Mašinskog fakulteta je magistriralo u sklopu istraživanja na ovom društvenom cilju.
Usvojen je i društveni cilj VIII, ”Energetska, procesna i druga mašinska i elektrooprema”, dana 7. 12. 1987. godine. Razvoj i proizvodnja energetske, procesne i druge mašinske i elektroopreme veće efikasnosti i na bazi malootpadnih tehnologija, sa novim vidovima konverzije energije. Ovaj društveni cilj je imao dva segmenta: prvi segment je izučavao energetsku, procesnu i drugu mašinsku opremu, a drugi segment elektroopremu. Društveni cilj VIII A koncipiran je tako da je sadržavao pet tematskih oblasti sa ukupno 13 naučnih programa. Koordinator naučne realizacije za cijeli DC VIII bio je profesor dr. Alija Lekić, a za DC VIII A profesor dr. Kemal Hanjalić, do 1991. godine, a poslije profesor dr. Ivan Filipović. Na istraživanjima u okviru ovog društvenog cilja učestvovalo je više naučno-istraživačkih institucija, među kojima i Mašinski fakultet Sarajevo.
1989. godina
Organiziran je naučni skup «CLIMA 2000», drugi svjetski kongres KGH («Klimatizacija, grijanje i hlađenje»). Fakultet je bio suorganizator skupa.
Organiziran je naučni skup, prva međunarodna konferencija «Mathematical Modelling and Computer Simulation of Processes in Energy systems», Sarajevo. Fakultet je bio suorganizator skupa.
Računarski studentski centar prije rata
1990. godina
Organiziran je naučni skup «Jugoslovensko savjetovanje o energetici».
1991. godina
U toku 1991. godine izvršeno je saobražavanje radne organizacije odredbama Zakona o Univerzitetu, kao javne ustanove, tako da su iz registra brisane osnovne organizacije udruženog rada i radne organizacije kao takve.
Nabavljena je najmodernija računarska oprema za Fakultet u okviru Laboratorije za numeričke simulacije, za dizajn i računarski studentski centar. Također je nabavljena oprema za Laboratoriju za automatizaciju proizvodnje.
Na osnovu Izvještaja o toku realizacije i ostvarenim rezultatima multidisciplinarnih istraživanja u okviru društvenih ciljeva Republičkog javnog fonda za nauku iz oktobra 1991. godine konstatirano je:
2003. godina
U oktobru obilježena je 45. godišnjica postojanja i rada Fakulteta i tim povodom je izdata Monografije fakulteta.
Mašinski fakultet Sarajevo je organizovao međunarodni simpozij iz oblasti automatizacije i proizvodnje DAAAM 2003 u znak proslave 45.godišnjice Fakulteta.
DAAAM-2003-Sarajevo
Proslava 45. godišnjice Fakulteta Proslava 45. godišnjice fakulteta
2004. godina
Potpisana su dva velika projekta i to:
Organizirani su dva postdiplomska studija:
2005. godina
Potpisan je ugovor ižmeđu Fakulteta i Technische Universitaet Graz, što je omogućilo izvođenje praktičnog dijela diplomskih i magistarskih radova u Grazu studenata sa Mašinskog fakulteta u Sarajevu
Profesor dr. Stjepan Marić izabran je za dekana Fakultet
Na osnovu zaključaka i preporuka, koji su doneseni od strane Rektorata Univerziteta u Sarajevu na dvodnevnom sastanku vezanom za Bolonjski proces, koji je održan u martu 2005. godine Mašinski fakultet u Sarajevu je pristupio reformi studija u skladu sa Bolonjskom dekleracijom.
Ova reforma je obuhvatala:
Fakultet je dobio sljedeće veće projekte:
Urađen je čitav niz zahvata na učioničkoj infrastrukturi i obnavljanju računarskog fonda Fakulteta.
Izvršena je potpuna adaptacija studentske službe.
U sobi 204 zapadnog dijela zgrade Fakulteta formirana je Laboratorija za projektovanje pomoću računara (Laboratory for Computer-Aided Design), sa 11 LAN umreženih radnih stanica uključenih u Internet okruženje i 11 permanentnih (trajnih) edukacionih licenci CAD/CAM/CAE softverskog sistema CATIA V5 kupljenih od IBM-a, vodeće informatičke kompanije u svijetu. Laboratorija je formirana zahvaljujući implementaciji projekta „Course Development Program + (CDP+) WUS Austria” od strane Katedre za mašinske konstrukcije, kojim je istovremeno podržano inoviranje sadržaja i metodologije izvođenja nastave iz predmeta „Projektovanje pomoću računara” u skladu sa evropskim standardima. U okviru projekta realizovana je i nabavka najnovije naučne literature iz oblasti CAD/CAM/CAE. Projekat je finansiran od strane WUS (World University Service) Austria-e pod nadzorom Ministarstva vanjskih poslova Austrije, a kofinansiran od strane Mašinskog fakulteta Sarajevo. Punu podršku realizaciji projekta dala je Katedra za konstruiranje in oblikovanje Fakultete za strojništvo Maribor.
Laboratorija za projektovanje pomoću računara Laboratory for Computer-Aided Design
2006. godina
Otvoren je Distance Learing centar Mašinskog fakulteta u Sarajevu.
Održan je seminar na kojem je prezentiran softverski sistem CATIA V5
Delegacija Švedske je posjetila Fakultet
Delegacija Fakulteta je posjetila KTH
Organizovana su tri postdiplomska studija:
2007. godina
Profesor dr. Ejub Džaferović imenovan je za dekana Fakulteta
Potpisan je ugovor o suradnji s Fakultetom Strojarstva i računarstva iz Mostara
Potpisan je Ugovor o opremanju labaratorije za hidrauliku i hidrotehniku Fakulteta između Mašinskog fakulteta i kompanije Intrade energija d.o.o Sarajevo
Organizovana su tri postdiplomska studija:
2008. godina
Donešeni su nastavni planovi i programi za drugi ciklus studija (MSc), izmjenjeni su nastavni planovi na trećoj godini prvog ciklusa (BSc) i utvrđene su dopune predmetima u okviru matičnih oblasti
Mašinski fakultet iz Sarajeva je u konzorciju s Fakultetom Strojarstva i račuarstva iz Mostara dobio projekat: „ Razvoj industrijske politike u Federaciji Bosne i Hercegovine“ i u okviru tog projekta je u organizaciji Fakulteta održan okrugli sto dana uz puno učešće privrednika iz Federacije.
Obezbjeđena su sredstva za sanaciju pet učionica istočnog dijela Zgrade, malog amfiteatra u istočnom dijelu Zgrade i mokrih čvorova u zapadnom dijelu Zgrade.
Organizovana su četiri postdiplomska studija: